ترشحات واژن ؛ طبیعی یا غیر طبیعی بودن آن

ترشحات واژن ؛ طبیعی یا غیر طبیعی بودن آن آیا ترشحات واژن طبیعی است؟

به طور طبیعی ترشح کمی در مهبل وجود دارد. این ترشحات قسمتی از گردن رحم، قسمتی از سطح دیواره مهبل و قسمتی هم از غدد بارتولن که در مدخل واژن قرار دارد سرچشمه می گیرد. معمولا مقدار این ترشحات بسیار کم بوده و خانم ها از جود آن به ندرت آگاه هستند. این ترشحات ممکن است قبل یا پس از قاعدگی زیاد شوند.

 در بعضی از خانمها هنگام آزاد شدن تخم ترشح غلیظ و چسبناکی مشاهده می شود، چنانچه این ترشحات دائم و زیاد باشند ( (Leukortheaدلیل بر تحریک و یا عفونت دستگاه تناسلی بوده و باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه شود.

ترشحات واژنترشحات واژن

آیا وجود ترشحات دلیل بر بیماری مقاربتی است؟

خیر، ممکن است ترشحات به علل مختلف ایجاد شوند. مثلا یکی از علل شایع وجود موجودات یک سلولی کوچکی است در مهبل بنام (Trichomona Vaginalis)  و یا موجود قارچی شکلی به نام Monilia این موجودات می توانند حتی زنهایی را که اصلا روابط جنسی نداشته اند مبتلا سازند. هنوز معلوم نیست که اینها چگونه وارد مهبل می شوند ولی عده ای عقیده دارند که از دستگاه روده ای و یا به طریقی از خارج وارد می شوند.

مطالب بیشتر از این سایت

اینگونه حالات ممکن است هنگام مقاربت ایجاد ناراحتی شدید موضعی، سوزش و خارش و درد نماید گاهی مردها هم به عفونتهای حاصله از Trichomona مبتلا شده و علاوه بر ترشح از مجرا ممکن است هنگام ادرار کردن دچار سوزش شوند. در اینجا مردها می توانند یکی از منابع سرایت برای خانمها باشند.

شستشوی مهبل برای نظافت معمولا آیا لازم است خانمها مهبل خود را شستشو دهند؟

احتیاجی نیست برای نظافت مهبل را شستشو دهند زیرا در حقیقت مهبل به علت قدرت فیزیولوژیکی خود همیشه در وضع کاملا سالمی است و حتی شستشو های مکرر ممکن است مضر هم باشند.

ترشحات واژنترشحات واژن

شستشو باید فقط هنگامی به کار رود که قطعا لازم باشد. مثلا موقعی که ترشحات طبیعی مهبل زیادتر شده و ایجاد ناراحتی میکنند یک روش ساده لازم است و  برای این منظور مخلوطی از یک قاشق چایخوری نمک معمولی با یک لیتر آب گرم کفایت می کند. چنانچه ترشح زیاد باشد می توان از محلولهای دارویی استفاده نمود که توسط پزشک تجویز می گردد و به نوع و ماهیت عارضه بستگی دارد.

/ 0 نظر / 25 بازدید